Zespół Paleobiologii zajmuje się szeroko pojętą bioróżnorodnością wymarłych organizmów. Specjalizujemy się w morfologii, anatomii, taksonomii, biostratygrafii, paleobiogeografii, paleoekologii, tafonomii i ewolucji. Szczególnym przedmiotem naszych zainteresowań są zespoły morskiej i lądowej fauny mezozoiku dokumentowane na Opolszczyźnie, jakkolwiek zakres badań obejmuje też inne regiony Polski i świata, florę kopalną, oraz pozostałe ery.
Jako jedyny ośrodek naukowy w Polsce rozwijamy paleohistologię, czyli badania histologii kości wymarłych zwierząt. Opiekujemy się unikatowym stanowiskiem dokumentacyjnym „Trias” w Krasiejowie, gdzie prowadzimy regularne wykopaliska oraz międzynarodowe, terenowe szkoły paleontologii.
Realizujemy autorski program międzynarodowych, polsko i anglojęzycznych, dwuletnich studiów magisterskich w zakresie paleobiologii (Palaeobiology). Współpracujemy z placówkami naukowymi z całego świata, czego wynikiem są liczne publikacje w renomowanych czasopismach naukowych oraz udział w międzynarodowych konferencjach, z których część także współorganizujemy.
Rozwijamy ekspozycje paleontologiczne w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa i w Pawilonie Paleontologicznym UO przyległym do JuraParku w Krasiejowie.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382