Kolejna publikacja prezentująca wyniki badań nad drugo- i trzeciorzędowymi strukturami rybosomalnego RNA

Od kilkunastu lat, zespół prof. Jerzego Lisa, oprócz badań bazujących na klasycznych cechach (czyli morfologii, ekologii, czy danych paleobiologicznych) stosowanych w rozważaniach nad filogenezą pluskwiaków różnoskrzydłych, prowadzi prace badawcze nad możliwością wykorzystania danych molekularnych (sekwencji DNA i RNA) do określania pokrewieństwa pomiędzy gatunkami z podrzędu Heteroptera.

W styczniu tego roku ukazała się trzecia z cyklu publikacji dotyczących wykorzystania drugo- i trzeciorzędowych struktur rybosomalnego RNA w określaniu pokrewieństwa pomiędzy gatunkami w tej grupie owadów. Wyniki tych badań wyraźnie wskazują na to, że struktury przestrzenne rybosomalnego RNA mogą stanowić nowy, nie stosowany do tej pory w analizach filogenetycznych, marker pokrewieństwa pomiędzy taksonami na różnych poziomach klasyfikacyjnych.

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że zespół Prof. Jerzego Lisa jest obecnie jedynym na świecie zespołem naukowym zajmującym się wykorzystaniem drugo- i trzeciorzędowych struktur rybosomalnego RNA do analiz pokrewieństwa pomiędzy gatunkami owadów z rzędu Hemiptera.

Link do publikacji 1 >>
Link do publikacji 2 >>
Link do publikacji 3 >>

Udostępnij post

Skip to content