Kierunki i obszary badań

Katedra Bioinformatyki i Biologii Molekularnej

Tematyka badawcza Katedry skupia się głównie na rozwiązywaniu problemów dotyczących pokrewieństwa między taksonami na różnych poziomach w klasyfikacji (głównie u owadów reprezentujących rzędy Hemiptera i Lepidoptera) z wykorzystaniem sekwencji DNA mitochondrialnego i jądrowego oraz struktur drugorzędowych podjednostek rybosomalnego DNA.

Prowadzone są również pilotażowe badania molekularne nad szkodnikami owadzimi oraz gatunkami inwazyjnymi w Polsce i Europie z wykorzystaniem sekwencji mikrosatelitarnych, genów homeotycznych (Hox) oraz inhibitorów apoptozy (IAP).

Katedra Botaniki i Monitoringu Biologicznego

Zakres tematyczny badań prowadzonych przez pracowników Katedry obejmuje m.in. syntaksonomię roślinności Azji, głównie Azji Środkowej, florystykę, etnobotanikę, problematykę inwazji w świecie roślin oraz sposoby zwalczania gatunków inwazyjnych, ekologię dróg z aspektem migracji roślin inwazyjnych, synantropizację szaty roślinnej, ochronę przyrody i bioróżnorodności, a także ekologię, fitogeografię i taksonomię mszaków, szczególnie mchów epifitycznych.

Prowadzone są również badania z zakresu szeroko pojętej bioanalityki i biologicznego monitoringu środowiska (metale ciężkie, WWA, mikroplastik) z wykorzystaniem m.in. mchów, roślin zielnych i kory drzew.

Badania wykonywane są zarówno w terenie, jak i w warunkach laboratoryjnych oraz z wykorzystaniem zbiorów muzealnych.

Katedra Paleobiologii

Zespół Paleobiologii zajmuje się szeroko pojętą bioróżnorodnością wymarłych organizmów. Specjalizujemy się w morfologii, anatomii, taksonomii, biostratygrafii, paleobiogeografii, paleoekologii, tafonomii i ewolucji. Szczególnym przedmiotem naszych zainteresowań są zespoły morskiej i lądowej fauny mezozoiku dokumentowane na Opolszczyźnie, jakkolwiek zakres badań obejmuje też inne regiony Polski i świata, florę kopalną, oraz pozostałe ery.

Jako jedyny ośrodek naukowy w Polsce rozwijamy paleohistologię, czyli badania histologii kości wymarłych zwierząt. Opiekujemy się unikatowym stanowiskiem dokumentacyjnym „Trias” w Krasiejowie, gdzie prowadzimy regularne wykopaliska oraz międzynarodowe, terenowe szkoły paleontologii.

Współpracujemy z placówkami naukowymi z całego świata, czego wynikiem są liczne publikacje w renomowanych czasopismach naukowych oraz udział w międzynarodowych konferencjach, z których część także współorganizujemy.

Rozwijamy ekspozycje paleontologiczne w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Muzeum Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa i w Pawilonie Paleontologicznym UO przyległym do JuraParku w Krasiejowie.

Katedra Ekologii i Biosystematyki

W centrum zainteresowań pracowników Katedry są zagadnienia związane z ekologią organizmów i ekosystemów, różnorodnością biologiczną oraz ochroną przyrody.
Zakres tematyczny badań jest szeroki, obejmuje m.in. ekologię drzew, ekologię organizmów leśnych w szczególności ptaków i owadów, badania zespołu fauny dennej, faunistykę dotyczącą nietoperzy i owadów, a także speleologię oraz czynną ochronę zwierząt.

Badania naukowe prowadzone przez pracowników Katedry koncentrują się również na taksonomii, filogenezie, różnorodności gatunkowej i faunistycznej, biogeografii oraz ekologii wybranych grup owadów należących do Heteroptera, Diptera i Coleoptera. Nasze badania prowadzone są we współpracy międzynarodowej i obejmują obszar całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Europy, Ameryki Południowej, Azji oraz Australii.

Skip to content