Sobota z kręgowcami mezozoiku. Przyjechali do nas naukowcy z Holandii

Dr Eric Mulder i dr John Jagt z Muzeum Historii Naturalnej w Maastricht byli gośćmi seminarium „Mesozoic mammals and birds”, które odbyło się 23 listopada 2024 roku w auli A budynku dydaktycznego przy ul. Oleskiej 48.

Dr Eric Mulder przedstawił szczegółowo ewolucję czaszki ssaków. Zdradził na przykład, dlaczego z punktu widzenia kladystyki ludzie należą do ryb mięśniopłetwych. Przedstawił też wystąpienie Dicka Mola na temat poszukiwania skamieniałości mamutów. Dr John Jagt opowiedział z kolei o ptakach, podobnych pod wieloma względami do współczesnych, ale żyjących pod koniec „ery dinozaurów”.

Zaproszeni goście nie tylko pracowali lub wciąż pracują na uczelniach, ale także w państwowych i prywatnych muzeach. Mają więc nieco inne spojrzenie na naukę i jej polaryzację niż tylko to „uniwersyteckie”. Referaty, które wygłosili, dotyczyły w szerokim zakresie paleobiologii i ewolucji kręgowców. Naukowcy opierali się w dużej mierze na własnych doświadczeniach.

Maastricht, z którego przyjechali, to miejsce, w którym odsłaniają się osady ostatniego piętra kredy. – Te w Opolu są nieco starsze, ale nie sposób nie porównywać znalezisk z tych dwóch obszarów – podkreślał dr Mateusz Antczak z Instytutu Biologii UO. – Jednocześnie, dla naszych studentów i innych sympatyków paleobiologii, to rzadka możliwość by zadać pytanie osobie, która na co dzień bada między innymi słynne morskie gady: mozazaury.

W trakcie i po wystąpieniach była także możliwość zadawania pytań lub konsultacji własnych znalezisk. Wśród uczestników byli nie tylko pracownicy naukowi, ale też studenci Uniwersytetu Opolskiego.

– Moim zdaniem wystąpienia były interesujące i profesjonalnie przygotowane – ocenił dr Mateusz Antczak. – Zaskoczyło mnie, że pojawiły się osoby z materiałem, który chciały przy okazji omówić z grupą naukowców. To duży plus! Nikt też nie bał się zadawać pytań, a to zawsze cieszy prelegenta, bo świadczy o zainteresowaniu.

Seminarium sfinansowano ze środków Instytutu Biologii.

GALERIA

Udostępnij post

Skip to content