Ponad 130 pasjonatów paleontologii i paleobiologii wzięło udział w III (O)Polskich Dniach Paleobiologii. Wydarzenie odbywało się na Uniwersytecie Opolskim i w Kamieniołomie Odra 26 i 27 kwietnia 2025 roku.
Pierwszego dnia zorganizowano wykłady w auli budynku głównego Uniwersytetu Opolskiego z panelem dyskusyjnym w postaci Q&A, natomiast drugiego – warsztaty w Kamieniołomie Odra.
Uczestnicy poznali mezozoiczne mity klimatyczne, przegląd „krakowskich” mamutów, mikroskopię fluorescencyjną, pancerz aetozaurów, najgroźniejsze morze w historii Ziemi w kontekście różnorodności mozazaurów, wykorzystanie AI w palentologii oraz ewolucję układu oddechowego u archozaura.
Prelegentami z ramienia UO byli: dr Mateusz Antczak, dr Dawid Mazurek, dr Jakub Kowalski, dr Grzegorz Oloś, Krzysztof Poznański (NaukowoTV), dr Marek Marczewski i Dominik Świątek.
Inne polskie i zagraniczne ośrodki naukowe reprezentowali natomiast: dr Bartłomiej Kajdas (Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ w Krakowie), dr Emilia Jarochowska (Uniwersytet w Utrechcie), dr Patrycja Dworczak (Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy, Fridrich-Alexander Universitat Erlangen), Przemysław Błaszczeć (UAM w Poznaniu), Kacper Grajoszek (Centrum Badawczo-Rozwojowe BSH) oraz Bartosz Kraczek (Uniwersytet Warszawski).
– Ze wszystkich edycji ta udała się najbardziej. Przyjechało około 130 osób o sporym przekroju wiekowym, od kilkulatków, po osoby po pięćdziesiątce – podkreślał dr Jakub Kowalski, pracownik Instytutu Biologii. – Większość wykładów miała charakter popularyzatorski, ale były też takie nieco bardziej skomplikowane, choćby o technikach badawczych. Uczestnicy zadawali dużo pytań, co bardzo nas cieszy.
Celem wydarzenia była popularyzacja wiedzy paleobiologicznej oraz przedstawienie kierunku paleobiologia na Uniwersytecie Opolskim. Organizatorami III (O)Polskich Dni Paleobiologii były Instytut Biologii UO oraz Studenckie Koło Naukowe Biologów UO.
– Warto organizować takie wydarzenia, jak to. Szczególnie, że jesteśmy jedynym polskim ośrodkiem akademickim, w którym można studiować paleobiologię – mówił dr Jakub Kowalski. – Przyjechało dużo młodych osób z poważnymi pytaniami. To studenci i potencjalni kandydaci do studiowania z nami. Rozmawiali z nami i weryfikowali swoją już teraz obszerną wiedzę.
GALERIA ZDJĘĆ >>
tekst: Zuzanna Sowada (Źródło: uni.opole.pl)