Wizja
Opolska Biologia jako rozpoznawalna i uznana w świecie grupa badaczy, z którą warto współpracować.
Misja
Gromadzenie wiedzy i doświadczenia o różnorodności i złożoności Życia. Przekazywanie społeczeństwu wiedzy o Życiu i świecie Przyrody, wzbudzanie zainteresowania, kształtowanie postaw szacunku i umiejętności zrównoważonego wykorzystania zasobów Przyrody, wsparcie w zakresie ochrony bioróżnorodności oraz propagowanie umiejętności stosowania w praktyce zasad zrównoważonego rozwoju. Wspieranie przedsięwzięć dążących do odwrócenia negatywnych zjawisk powstałych w Przyrodzie.
Diagnoza
Instytut Biologii (IB) skupia specjalistów z zakresu biologii środowiskowej, ekologii, taksonomii, biologii konserwatorskiej, a także paleobiologii i biologii molekularnej. To z tego zakresu posiadamy najbardziej znaczący dorobek naukowy, liczony zarówno ilościowo, jak i jakościowo. Dodatkowo w dwóch zespołach badawczych prowadzone są badania z zakresu biologii molekularnej i stanowią one ważne uzupełnienie działalności naukowej i dydaktycznej IB.
W okresie ewaluacyjnym, od roku 2017 do końca września 2020, pracownicy IB opublikowali 123 publikacje naukowe, z czego niespełna 10% stanowiły monografie, rozdziały w monografiach i doniesienia konferencyjne. Pozostałe osiągnięcia (prace) to artykuły opublikowane w czasopismach naukowych.
Blisko 60% wszystkich publikacji to publikacje wysoko punktowane (ponad 20 pkt. za lata 2017–2018; ponad 70 pkt. za lata 2019–2020).
Liczba prac w poszczególnych latach jest zmienna ze względu na częstą sezonowość badań biologicznych i długi czas oczekiwania na druk pracy. Pomimo tego, zarówno liczba prac w dyscyplinie biologia, jak i ich wartość punktowa, rośnie.
Cele strategiczne
Instytut Biologii realizuje badania naukowe w obrębie sześciu zespołów badawczych, są to zespoły badań: i) morfologicznych i molekularnych w systematyce zwierząt; ii) egzosomów i liposomów; iii) badań różnorodności roślin i grzybów; iv) badań paleobiologicznych; v) badań ekologicznych; vi) systematyki i ekologii owadów.
Biorąc pod uwagę skład osobowy IB, specyfikę prowadzonych badań w poszczególnych zespołach, a także perspektywę zmian kadrowych w najbliższych latach, należy wyznaczyć priorytetowe kierunki badawcze realizowane w IB. Priorytety te wynikają z takich elementów jak:
i) obecny dorobek poszczególnych zespołów z uwzględnieniem potencjału publikacyjnego w przyszłości;
ii) obecnie posiadaną i przyszłą infrastrukturę badawczą (związaną np. z projektem pomologicznym);
iii) koszty związane z pozyskaniem i utrzymaniem infrastruktury badawczej;
iv) koszty prowadzenia badań naukowych w poszczególnych zespołach.
Analizując ww. elementy, wyznaczono następujące priorytetowe obszary badań.
1) Badania z zakresu paleobiologii
2) Badania z zakresu ekologii i różnorodności biologicznej Azji Środkowej
3) Badania nad różnorodnością biologiczną i jej ochroną
Kluczowe działania
Kluczowe cele strategiczne do zrealizowania w okresie 2021-2027:
1) Badania z zakresu paleobiologii:
a) zwiększenie znaczenia ECP w działalności naukowej i promocyjnej, tak by stało się ono miejscem skupiającym badaczy z całego świata prowadzących badania paleobiologiczne, a nie związanych zawodowo z UO,
b) pozyskanie grantu w celu wyposażenia nowoczesnej preparatorni i magazynu kolekcji; przewidywana wartość grantu to około 150 tys. zł,
c) rozszerzenie zakresu prowadzonych badań o morfologię mikro- i makrofauny, histologię kości, geochemię, faunę kredy.
2) Badania z zakresu ekologii i różnorodności biologicznej Azji Środkowej:
a) podjęcie starań nad wypracowaniem umowy partnerskiej pomiędzy IB UO, a innymi jednostkami naukowymi zajmującymi się badaniami różnorodności biologicznej Azji Środkowej (krajowymi i zagranicznymi), w celu powołania stałej stacji badawczej na obszarze Pamiru, co znacznie ułatwi prowadzenie badań w tamtym regionie świata,
b) rekrutacja 2-3 doktorantów realizujących swoje prace w obszarze Azji Środkowej,
c) zapewnienie wsparcia technicznego do obsługi laboratorium ekologii roślin w powstającym budynku pomologicznym.
3) Badania nad różnorodnością biologiczną i jej ochroną:
a) uruchomienie i pełne wykorzystanie potencjału laboratoriów pomologicznych,
b) rekrutacja doktorantów, którzy przejmą część tematów badawczych, a z czasem będą je samodzielnie kontynuować,
c) zatrudnienie nowych pracowników, którzy z czasem zastąpią osoby odchodzące na emeryturę i zapewnią ciągłość prowadzonych badań,
d) podjęcie nowych tematów badawczych, głównie z zakresu metod molekularnych w badaniach ekologicznych i taksonomicznych.
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382